Нормально намагатися вибудовувати добрі стосунки з оточуючими людьми. Але не нормально, якщо це прагнення визначає всю поведінку. Не нормально, коли щастя – це похідне від думки та дій інших.
Така емоційна залежність – це пряма дорога до низької самооцінки і незнання себе, а отже, і до досить сумного сценарію життя.
«Найчастіше, головна помилка людини полягає в тому, що
вона так і не з’ясувала собі, хто вона така і якою хоче
себе бачити» (Герберт Веллс)
Над емоційною незалежністю варто працювати, адже тільки так вдасться вибудувати здорові стосунки не тільки з оточуючими, а й із собою. Відокремлюючи думки від почуттів, а також свої думки й почуття від тих, що належать іншим, можна відкрити чимало можливостей. Спробуємо розібратися, що для цього потрібно.
Бути незалежним емоційно – це значить володіти навичками регуляції власних емоцій і збереження гарного психічного самопочуття навіть у важких і складних ситуаціях. Це вміння діяти без залежності від чужого схвалення, підбурювання або підтвердження. Це баланс між нашою увагою на зовнішні обставини та нашою реакцією на них. Це також розуміння себе та вміння задовольняти свої потреби.
Роботи належить чимало, але впоратися з нею під силу кожному. Розберемо деякі корисні кроки для цього. Отже.
Бути усвідомленим – це значить звертати увагу на момент «зараз», також безоціночно (без поділу на хороше й погане) усвідомлювати як те, що відбувається всередині (почуття, думки, відчуття, емоції), так і зовні (ситуації, обставини, умови тощо).
Усвідомленість – це те, що допоможе краще розуміти себе і свої реакції, зокрема на непередбачувані обставини.
Періодично побути на самоті важливо, необхідно і природно. Це так само значимо, як і інші соціальні взаємодії. Час тиші і для себе допомагає самопізнанню і вибудовуванню стосунків із самим собою.
Наступні запитання варто періодично поставити собі, а може навіть вести щоденник із відповідями. Вони корисні для розуміння того, чому вам необхідно поліпшити власну внутрішню стійкість:
Відповіді не тільки поглиблять розуміння себе, а й слугуватимуть хорошою мотивацією для продовження роботи над собою
Тут маються на увазі будь-які стосунки: друзі, рідні, колеги, знайомі, партнер. І знову має бути робота із запитаннями:
Відповіді допоможуть знайти, де є емоційні залежності, а отже з ними буде легше боротися.
В емоційній залежності людину часто тримають негативні думки автоматичного характеру. Наприклад:
Їх варто замінити на щось більш позитивне або хоча б нейтральне. Наприклад:
Така адаптивна заміна допоможе змінити налаштування мислення.
Бути відповідальним за себе і власне життя – це означає не бути жертвою. Не потопати в заниженій самооцінці, внутрішніх проблемах, незадоволеності та вразливості. Це означає перестати бути емоційно залежним і припинити скаржитися.
Коли є залежність від іншої людини, є й уникнення якихось почуттів (страх самотності чи відторгнення, сум тощо) і потрібно знайти їх, спрямувати на них співчуття та любов. Це допоможе краще справлятися зі складними почуттями, не бігти від них до залежності від схвалення, а приймати.
Тільки ви самі знаєте, що вам потрібно. І ваші рішення мають випливати з ваших інтересів, інакше це буде життя не для себе, а когось іншого.
Усім не догодити, тому не потрібно зрушувати свої кордони і принижувати себе на догоду комусь. Самосхвалення – це прийняття власних думок і почуттів, емоцій, більше місця для них усередині. Скажіть собі: «У моїх почуттів є сенс. Відчувати те, що зараз є, це нормально. У мене є право на визначення та встановлення моїх особистих кордонів з іншими людьми».
Надалі, коли ви знову шукатимете чужого схвалення, запитайте себе: «Що б мені хотілося почути від цієї людини?» А потім скажіть це собі.
Напористість – це та риса, яка допомагає говорити про свої потреби іншим, доносити до них свою думку, не вдаючись до агресії та уникаючи страху. Вона також корисна для захисту власних рішень від негативної дії чужих оцінок.
Особисті кордони не означають черствість, але дозволяють краще розділяти своє-чуже. У їхньому просторі дозвольте собі відчувати, приймати свої емоції та почуття.
Особистісний розвиток дає змогу побачити себе чіткіше, зміцнити свою самооцінку. Від того, як ви самі себе бачите, залежить те, як бачать вас інші.
Тут буде корисно трохи помалювати і пописати. Візьміть аркуш паперу, розділіть його на сектори й підпишіть їх: сім’я, кар’єра, партнер, стосунки із собою тощо. Прислухайтеся до себе, які ваші почуття в кожній зі сфер вашого життя і що можна зробити, щоб поліпшити його безпосередньо зараз.
Ця вправа прищеплює самостійність і відповідальність за ваше життя.
Без спілкування не буде взаєморозуміння. Не варто вигадувати мотиви і бажання інших за них самих. Краще поговорити і все з’ясувати. Не варто все замовчувати або чекати, поки інший сам здогадається. Краще сказати, що вам потрібно і що у вас на душі.
Коли з оточуючими вибудувані здорові стосунки. Коли ви оточені любов’ю і підтримкою, коли вас цінують, це дарує відчуття захищеності і проходити складнощі в житті стає легше.
Відпустити – це позбутися очікувань щодо інших і взяти відповідальність за своє життя. При цьому почуття і думки оточуючих продовжують бути поруч із вами, але не змінюють ваше уявлення про те, хто ви і як до себе ставитеся.
Щоб отримати унікальні статті та техніки підпишіться на нашу корисну розсилку. А прямо зараз ми даруємо вам "Словник арт-терапевта":